Joel upprepade gårdagens stora upphämtning när F3-helgen på Spa avslutades på lördagen, och tog sig återigen upp på pallen som tvåa.
Efter fredagens avancemang från 12:e till andra plats i Race 2 svarade Joel på nytt för en liknande comeback i Race 3 idag på förmiddagen, när han en efter en tog sig förbi sina rivaler från tionde startruta.
Förste man till rakning var Harrison Newey, som passerades för P9 i Bus Stop-chikanen på det första varvet. Gårdagssegraren Ferdinand Habsburg var näste man på tur ett varv senare, och när totalledande Maximilian Günther sedan körde ihop med Jake Hughes (båda tvingades bryta) installerades Joel som sexa.
En kort säkerhetsbilsperiod senare återupptogs jakten; Ralf Aron, Jehan Daruvala, Guan Yu Zhou och Callum Ilott fick samtliga se sig passerade när Joel satte upp ett furiöst tempo som också gav honom tävlingens snabbaste varv. I mål hade Joel till slut endast Lando Norris framför sig.
Günthers DNF innebär att Joel lämnar tävlingarna på Spa bara 26 poäng från mästerskapsledning, alltjämt som trea med åtta poäng upp till andraplacerade Norris.
Kommentar, Joel:
“Riktigt skönt att kunna vända på läget så här. I det här racet tror jag till och med att jag hade den bästa bilen av alla, och jag satte också snabbaste varv. Efter problemen i början av helgen känns det väldigt bra att veta att vi har materialet med oss. Jag är mycket nöjd med den här pallplatsen.”
RESULTAT – Race 3