Joel har avslutat FIA F3 European Championship-helgen på Nürburgring med åttonde plats i Race 3.
Loppet fick en liknande karaktär som förmiddagens Race 2, med Joel återigen fast i ett svårt utgångsläge (16:e startruta) på gridden men snabbt uppe på poängplats efter ett kraftfullt förstavarv.
Ytterligare omkörningar tog honom senare upp till åttonde plats under de efterföljande varven, men därefter tog det stopp när han fastnade bakom Maximilian Günther under resten av racet.
Efter en tung helg i Eifelbergen har Joel nu tappat mark i mästerskapet, där han för närvarande är 116 poäng bakom ledande Lando Norris (som också vann Race 3). Joel är dock kvar som trea i tabellen, bakom andraplacerade Günther.
Kommentar, Joel:
“Det här racet var väldigt likt det i förmiddags. Jag gjorde en bra start, attackerade hårt i början, och sedan fick jag liksom bara åka med i tempot efter några varv. Återigen ett OK race med tanke på förutsättningarna, men totalt sett har det här förstås varit en mycket dålig helg.”
RESULTAT – Race 3