Joel stod för vad som bara kan beskrivas som en extraordinär insats när han chockade DTM-etablissemanget och körde in som trea i kvalet till söndagens race på Hockenheim.
Genom ett varv han själv beskrev som “nästan perfekt” lyckades Joel under sensationella former betvinga majoriteten av DTM-seriens starkast lysande stjärnor redan i karriärens andra kval. Tiden 1m32.613s slogs bara av de etablerade toppnamnen Timo Glock och René Rast.
Joels tid kom på den andra uppsättningen nya däck, och placerade honom två tiondelar bakom Glock och ynka 26 tusendelar efter regerande mästaren Rast.
Förutom Glock och Joel lyckades bara en ytterligare BMW-förare nå topp tio; dubble DTM-mästaren Marco Wittmann på åttonde plats.
Joels insats räckte förstås för att också ta hand om förstaplatsen bland årets rookies, med Robin Frijns och Philipp Eng på 15:e respektive 18:e plats. Tidsskillnaden mellan Glock på pole position och Eng på 18:e plats skrevs till bara 0.737 sekunder i ännu ett exceptionellt jämnt pass.
Kommentar, Joel: “Det där var ett riktigt bra varv, nästan perfekt. Extremt häftigt att kunna kvala in som trea redan i mitt andra kval. Bilen kändes perfekt och jag kunde inte ha hoppats på mer. Det är lite svårt att ta in, men vi hinner ändå inte fundera så mycket på detta – det är snart dags för race. Jag får helt enkelt kasta mig ut och försöka göra det bästa av det här utgångsläget. Vi hade farten i kvalet, så varför kan vi inte ha det i racet?”
Nästa pass: Race 2, kl. 13.30
RESULTAT – Kval 2
TIDSSCHEMA
DTM | Deltävling 1
Hockenheim (Tyskland)
Fredag 4 maj
Fri träning 1: 15.45-16.15
Lördag 5 maj
Fri träning 2: 09.00-09.30
Kval 1: 11.25-11.45
Race 1: 13.30-14.30
Söndag 6 maj
Fri träning 3: 09.00-09.30
Kval 2: 11.25-11.45
Race 2: 13.30-14.30
MER INFORMATION
Startlista: alla förare i DTM 2018
Reglemente: så fungerar DTM
FÖLJ JOEL ERIKSSON
Hemsida: www.joelerikssonracing.com
Facebook: JoelErikssonRacing
Instagram: JoelEriksson
Livestream: www.dtm.com/live