Joel kommer att starta helgens inledande F3-race på Monza på sjätte plats efter att olycklig timing tagit honom ur kampen om pole i fredagseftermiddagens tidskval.
Joel inledde kvalet starkast av samtliga, och återfanns på första plats i resultatlistan när passet rödflaggades i halvtid efter att Harrison Newey kraschat i de snabba Lesmo-svängarna.
När kvalet väl kom igång igen var stressen ut ur depån påtaglig – så till den milda grad att Joel sånär blev påkörd bakifrån av teamkollegan Marino Sato i trängseln ut på banan.
Avgörandet kom under de absolut sista varven innan målflagg, och för Joels del föll saker och ting dessvärre inte riktigt ut som planerat. De sista två varven genomfördes helt utan slipstreaming (draghjälp av en framförvarande bil som klyver luften och minskar luftmotståndet), och när Carlin-förarna tvärt om tog rygg på varandra fanns ingenting att göra för Joel – som förlorade massor av tid på Monza-banans långa rakor.
Det hela slutade med en sjätteplats i resultatlistan, en knapp halvsekund från pole (som för första gången i karriären tillföll Jehan Daruvala). Carlin-stallets framgångsrika slipstreamingstrategi innebar att teamets samtliga fyra förare återfanns i topp fem.
Nästa pass: Race 1, kl. 11.05 i morgon lördag.
Kommentar, Joel:
“Det här blev inte riktigt som vi hade tänkt oss. Riktigt synd, för bilen kändes kanon och jag tror att vi hade farten för att slåss om pole idag. Vi förlorade det här för att jag helt enkelt inte fick någon slipstream. Det har enormt stor effekt här, säkert en bra bit över en halv sekund, och det är något vi får fundera över och försöka hantera lite bättre i morgon. Sjätte plats är ändå ingen katastrof här på Monza; det finns gott om omkörningsmöjligheter och jag tror att racet i morgon blir ganska speciellt.”
RESULTAT – Kval 1 (gridden till Race 1)
SÅ FÖLJER DU JOEL I HELGEN
TV/livestream
Alla säsongens race streamas live på www.fiaf3europe.com/live. Under dagarna direkt efter varje deltävling sänder dessutom Eurosport ett specialproducerat highlights-program. Loppen sänds inte på TV i Sverige, men visas alltså på streaminglänken ovan.
Live timing
Officiell tidtagning finns tillgänglig i realtid på www.fiaf3europe.com/live för samtliga pass under hela säsongen.
Hemsida/Facebook
All löpande rapportering under helgen kommer att ske på www.joelerikssonracing.com samt på Joel Erikssons officiella Facebook-sida.
OM BANAN
Autodromo Nazionale Monza
Monza, Italien
Längd: 5.793 km
Öppnad: 1922
Monza i F3-EM
Varvrekord: 1m44.082s (C.Leclerc, ’15)
Senaste tävling: 2015
Senaste segrarna (2015):
F.Rosenqvist/F.Rosenqvist/F.Rosenqvist