Joel körde hem sin sjunde FIA F3 European Championship-seger för säsongen, och den tredje i rad, i helgens inledande race på Hockenheim.
Joel lade grunden för triumfen via ett beslutsamt förstavarv, där han från tredje plats på gridden tog över en ledning han sedan aldrig släppte ifrån sig.
Lando Norris (som startade tvåa) passerades redan direkt in i första sväng, innan Joel tog sig upp jämsides med pole position-innehavaren Callum Ilott i fullfartspartiet bort mot den tighta Spitzkehre-hårnålen.
Ilott försvarade innerspåret, men Joel lyckades med minsta möjliga marginal bromsa sig förbi den brittiske Prema Powerteam-chauffören och stjäla ledningen precis före apex.
Ilott kontrade sedan in i den efterföljande Mercedes-arenan, men Joel lät sig inte stressas och behöll förstaplatsen. Samtidigt fick både Ilott och Norris se sig passerade av Ferdinand Habsburg, som profiterade på närkontakt de två britterna emellan.
Norris, som kom ut ur situationen med Ilott som trea, jagade sedan ikapp Habsburg och övertog så småningom andraplatsen från sin Carlin-kamrat ett antal varv senare.
Norris närmade sig Joel något under slutvarven, men avståndet var aldrig direkt hotfullt och pendlade mellan 1.2-1.6 sekunder.
När målflaggan föll efter 23 varv kunde Joel följaktligen konstatera att säsongens sjunde seger var ett faktum, och att han nu tagit hem tre race i följd i Formel 3-EM efter dubbelsegern senast på Red Bull Ring.
Norris utropades via andraplatsen till 2017 års FIA F3 European Championship-mästare.
Joel var den ende av toppförarna som inte använde fyra nya däck i det här racet, utan istället valde att spara två till senare under helgen.
I och med dagens resultat passerar Joel nu Maximilian Günther i kampen om EM-silvret. Övertaget över tysken skrivs just nu, med bara två race kvar av säsongen, till 18 poäng. Günther kommer dock att starta före Joel i båda de återstående heaten – upplagt för dramatik.
Nästa pass: Race 2, kl. 17.15.
Kommentar, Joel:
“Tre i rad! De flesta runt omkring mig startade på fyra nya däck, så jag visste att jag behövde vara aggressiv på det första varvet och se till att skaffa mig en bra position direkt. Jag fick en bättre start än Lando, och sedan tog jag mig upp jämsides med Ilott på bakrakan. Det blev tight uppe i hårnålen, men jag lyckades ta mig förbi och sedan försvara ledningen in i nästa sväng. Därefter försökte jag öppna upp en liten lucka innan jag slog av lite grann och började ta hand om däcken.
Lando kom lite närmare mot slutet, men jag kände mig aldrig direkt hotad. Jag visste att min däcksituation var lite sämre och ville inte ladda för hårt. Jag försökte hålla honom runt sekunden bakom. Det här var väldigt viktigt för mästerskapet. 18 poäng är relativt mycket med två race kvar och målet nu är att säkra silvret.”
RESULTAT – Race 1